
Podobne wpisy

Andrzej Kawczak, Ph. D.
Andrzej Kawczak, Ph. D. Andrzej Kawczak współpracował z Kazimierzem Dąbrowskim pod koniec lat 60-tych i na początku lat 70-tych XX w. Pomógł w tym czasie w powstaniu dwóch angielskojęzycznych książek Dąbrowskiego: Mental Growth through Positive Disintegration oraz The Dynamics of Concepts. Andrzej Kawczak urodził się w Polsce w połowie lat 20. XX wieku. Po II wojnie światowej studiował i praktykował prawo. Karierę akademicką realizował w dziedzinie filozofii. W 1960 roku…

Maria Grzywak-Kaczyńska, Prof. dr hab.
Maria Grzywak-Kaczyńska, Prof. dr hab. ur. 10 grudnia 1886 r. zm. 1979 r. W swoich wspomnieniach o Prof. Marii Grzywak-Kaczyńskiej pisała Prof. Maria Braun-Gałkowska, że nie uczyła ona studentów jedynie psychologii oraz solidnie pracy badawczej, ale także entuzjazmu, aktywności i zangażowania. Nawiązuje do nowotestamentowego Listu do Rzymian (12,11): „Bądźcie płomiennego ducha” – stwierdzając, że Maria Grzywak-Kaczyńska wpisuję się swoim życiem w to zalecenie. Jej cechą dominującą był właśnie „płomienny duch” i zaangażowanie, widoczne na polu…

Czesław Dziekanowski, Dr hab.
Czesław Dziekanowski, Dr hab. Biogram i fotografia pochodzą ze strony wydawnictwa Eneteia (źródło: https://www.eneteia.pl/o-nas/autorzy/e_autorzy_dziekanowski) Pisarz, twórca oryginalnego nurtu powieściowej autointepretacji, badacz [dynamiki] procesu twórczego (szczególnie w literaturze), psychoanalityk, psychoterapeuta. Praca doktorska z zakresu psychologii humanistycznej, habilitacja z psychoanalizy twórczości. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku, kieruje Zakładem Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej. Redaktor czasopism i wydawnictw literacko-analitycznych: Świata Psychoanalizy (1995-2001), serii “Literatura i Psychoanaliza” (od 2000), serii “Psychologia literatury”…
Jerzy Skawroń, O. dr hab.
Jerzy Skawroń, O. dr hab. Ojciec Karmelita. Proboszcz Parafii p.w. św. Anny w Trutowie (diecezja Włocławska). 11. 06. 2009 O. dr Jerzy Skawroń O. Carm uzyskał habilitację na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Temat rozprawy habilitacyjnej: „Noc ducha i dezintegracja pozytywna” (Kraków 2007). Praca jest próbą podjęcia i pogłębienia problemu aspektu rozwoju człowieka przez „noc ciemną” św. Jana od Krzyża. W języku psychologicznym temat…

Piotr Bołtuć, Dr Prof. University of Illinois
Piotr Bołtuć, Dr Prof. University of Illinois fot. University of Illinois Profesor filozofii na University of Illinois w Springfield. Znał osobiście Kazimierza Dąbrowskiego. Czynnie zaangażowany w społeczność krzewiącą założenia Teorii Dezintegracji Pozytywnej. Od kilkunastu lat uczy teorii w ramach kursu „Person, Identity and Dignity” na Uniwersytecie Illinois, głównie za pośrednictwem Internetu. Wykłada też na Uniwersytecie Warszawskim.

Romana Miller, Prof dr hab.
Romana Miller, Prof dr hab. Pedagog, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmowała się filozoficzną i pedagogiczną problematyką wychowania etycznego oraz ogólną teorią wychowania, którą przedstawiła w pracy pod tytułem „Proces wychowania i jego wyniki”. Cele działalności R. Miller Głównie mierzenie wyników nauczania i wychowania na podstawie, których doszła do konkluzji: praca wychowawcza i planowanie opiera się na diagnozie środowiska i wychowanka. Diagnoza prowadzona w szkole pozwala uzyskiwać lepsze wyniki, a poznanie osobowości…