Podobne wpisy
Tadeusz Kobierzycki, Dr hab. Prof. UM Fryderyka Chopina
Tadeusz Kobierzycki, Dr hab. Prof. UM Fryderyka Chopina (ur. 8.01.1947 zm. 5.11.2023) Pedagog i filozof, zajmował się się antropologią filozoficzną, epistemologią sztuki, psychologii, medycyny, problemami twórczości. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej, otrzymując dyplom magistra na podstawie pracy pt.: „Aluzje do malarstwa w poezji „Pokolenia 56″. Stopień doktora otrzymał w 1983 r. w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (Zakład Filozofii Współczesnej) za rozprawę:…
Elizabeth Mika
Elizabeth Mika fot. The Family Institute Elizabeth Mika, M.A., L.C.P.C, of Gifted Resources in Northern Illinois (in the Chicago area). Specjalizuje się w ocenie dzieci uzdolnionych i doradza uzdolnionym dorosłym. Zafascynowała się Teorią Dezintegracji Pozytywnej Dąbrowskiego jako nastolatka, przebywając jeszcze w Polsce, z której pochodzi. Było to trzydzieści lat temu i wpłynęło na jej dalsze osobiste i zawodowe życie. Jej zainteresowania to twórczość, style poznawcze i różnice indywidualne w uczeniu…
Anna Żurek-Gałdowa, Prof. dr hab.
Anna Żurek-Gałdowa, Prof. dr hab. Profesor nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filozoficznym. Zainteresowania: pogranicza psychologii osobowości, antropologii kulturowej i filozoficznej. Źródło poniższego tekstu: Aleksandra Tokarz , Wprowadzenie do Pamięć, osobowość, osoba, Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej Anna Gałdowa urodziła się w Krakowie 28 sierpnia 1940 roku. Studia psychologiczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywała…
Barbara Zakrzewska, Dr
Barbara Zakrzewska, Dr Odbywała studia doktoranckie (1964-68) w Zakładzie Higieny Psychicznej pod kierownictwem prof. K. Dąbrowskiego. Po zakończeniu studiów pracowała przez 10 lat w Zakładzie Higieny Psychicznej i Psychiatrii Dziecięcej. Kierowała tam zespołem dysleksji. Bibliografia: O dziecku dyslektycznym, Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej, Warszawa 1963 Koncepcja procesu reedukacji uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu (w młodszym wieku szkolnym) , WSRP 1994 Reedukacja…
Antoni Kępiński, Prof. dr hab.
Antoni Kępiński, Prof. dr hab. ur. 16 listopada 1918 w Dolinie koło Stanisławowazm. 8 czerwca 1972 w Krakowie Polski psychiatra. Lekarz naukowiec, humanistą i filozof. Jest również znany jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno-informacyjnego i psychiatrii aksjologicznej. Urodził się w Dolinie koło Stanisławowa (obecnie zachodnia Ukraina), edukację odbył w Gimnazjum Nowodworskiego w Krakowie, które ukończył w 1936 roku. Rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale przerwała je wojna. Jako…