Antoni Kępiński, Prof. dr hab. - Dezintegracja Pozytywna
Dezintegracja Pozytywna > Ludzie TDP > Antoni Kępiński, Prof. dr hab.

Antoni Kępiński, Prof. dr hab.

Antoni Kępiński, Prof. dr hab. ur. 16 listopada 1918 w Dolinie koło Stanisławowa zm. 8 czerwca 1972 w Krakowie     Polski psychiatra. Lekarz naukowiec, humanistą i filozof. Jest również znany jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno-informacyjnego i psychiatrii aksjologicznej.       Urodził się w Dolinie koło Stanisławowa (obecnie zachodnia Ukraina), edukację odbył w Gimnazjum […]

Antoni Kępiński, Prof. dr hab.

ur. 16 listopada 1918 w Dolinie koło Stanisławowa

zm. 8 czerwca 1972 w Krakowie

 

 

Polski psychiatra. Lekarz naukowiec, humanistą i filozof.

Jest również znany jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno-informacyjnego i psychiatrii aksjologicznej.

 

 

 

Urodził się w Dolinie koło Stanisławowa (obecnie zachodnia Ukraina), edukację odbył w Gimnazjum Nowodworskiego w Krakowie, które ukończył w 1936 roku. Rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale przerwała je wojna.

Jako ochotnik uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie został internowany na Węgrzech, skąd uciekł, przedostając się do Francji. Po przeprawie przez Pireneje do Hiszpanii został zatrzymany przez władze hiszpańskie i uwięziony w obozie koncentracyjnym Miranda de Ebro. Po uwolnieniu udał się do Anglii, gdzie przez krótki czas wchodził w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Ostatecznie w latach 1944-1945 skończył studia medyczne w Edynburgu i uzyskał dyplom w 1946 roku. Wkrótce wrócił do kraju. Swoje losy związał z kliniką psychiatrii Collegium Medicum UJ. Na krótko przed śmiercią w 1972 roku został mianowany profesorem tej katedry. Jego uczennicą była Maria Orwid.

Antoni Kępiński brał udział w programie leczenia osób więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

 

(za Wikipedią)

 

Linki:

 

1. Profil w bazie Nauka Polska